• Wix Facebook page
  • Wix Facebook page
     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il

 

מרכזים אנרגטיים בגוף האדם 

 

(צ'אקרות – יש דבר כזה...) 


בעידן שלנו, בו כל כך הרבה אנשים פונים לתחום הטיפולים האלטרנטיביים, הפך המושג "צ'אקרות" לשכיח מאוד. חלקכם מכיר את המושג יותר וחלקכם פחות. נתקלתי אף באנשים, שעד רגע השיחה שלי איתם, לא היה להם מושג על מה דברים אמורים. כך או כך, נראה לי שכולנו, גם גדולי המורים והמאסטרים בתחום, יודעים ומתמצאים רק בקצה קצהו של המידע הנמצא שם בחוץ אודות המרכזים האנרגטיים. 
אין אני מתיימרת במאמר זה להביא בפניכם מידעים חדשים או תגליות מרעישות, אלא רק להביא בפניכם את תמצית העניין מבלי לעשות עניין, אך ורק בכדי לתת לכם עוד כלי שיוכל לעזור לכם לפענח את מי שאתם.

אז מה הם אותם מרכזים אנרגטיים?

נלך צעד אחד אחורנית וניגע בתחום הגוף בכמה משפטים. אנו מורכבים למעשה מארבעה גופים שונים ואפרט אותם בסדר היררכי עולה: 
1. הגוף הפיזי. 
2. גוף הרגש. 
3. הגוף המנטאלי. 
4. הגוף האנרגטי. 
הצ'אקרות, שפירושן בסנסקריט: גלגל, גלגל אנרגטי, נמצאות אומנם בגופינו האנרגטי, אך השפעתן מכרעת על כל ארבעת הגופים גם יחד. קיימות מספר רב של צ'אקרות בגוף האדם, במאמר זה נתמקד על שבעת המרכזים הקלאסיים הממוקמים לאורך עמוד השדרה, מבסיס עמוד השדרה ועד לקודקוד הראש. ראו המחשה באיור שלפניכם.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

דרך הצ'אקרות זורמת האנרגיה לכל השדה האנרגטי המקיף אותנו ולצורך ההמחשה ניתן לדמות אותן ככדורי אנרגיה צבעוניים, כאשר כל צ'אקרה מזוהה עם צבע אחר. יחדיו הם מהווים את כל ספקטרום צבעי הקשת. כשהצ'אקרות מאוזנות, צורתן תהיה עגולה עם גבולות ברורים, גודלן יהיה אחיד, צבען יהיה צלול וזוהר והן תהיינה ממוקמות ביציבות במקומן. במצב של חוסר איזון נבחין בשינויי צבע (חוסר אחידות, עכירות) בשינויי גודל ומיקום. כל צ'אקרה מייצגת היבטים שונים בחיינו בכל הגופים, כפי שנראה בהמשך. כאשר האנרגיה זורמת דרך פתחים אלו בחופשיות, אנו חשים זרימה בהיבטים אלו. כאשר אין איזון בצ'אקרות אנו נחווה בחיינו מצבים שונים של "תקיעויות" וחוסר זרימה בהתאמה.

להלן הכרות בסיסית עם שבעת הצ'אקרות הקלאסיות:

הצ'אקרה הראשונה - צ'אקרת הבסיס - השורש - מולאדהרה. 
∞ מיקום הצ'אקרה: איזור הפירנאום, הנקודה בין איבר המין לפי הטבעת. 
∞ צבעי הצ'אקרה: אדום ושחור. 
∞ צבע משלים: ירוק. 
∞ מילות מפתח: שורשיות, יציבות, קבלה, שימור עצמי, הישרדות, תפיסה. 
∞ עקרונות בסיסים: כוח רצון פיזי לקיום ולהישרדות. 
∞ היבט פנימי: התקרקעות.

הקשר שלנו כבני-אדם אל העולם החומרי הוא דרך הצ'אקרה הראשונה. היא נקראת צ'אקרת הבסיס, מפני שהיא מהווה את הבסיס לשאר פעילותן של הצ'אקרות, לקיומו ולהתפתחותו של האדם. מרכז זה אחראי על חיבור האדם אל הקרקע, לשורש, על אופן התנועה בנתיב החיים ומידת היציבות והביטחון הפנימי. 
כאשר צ'אקרת הבסיס פתוחה ופועלת באופן הרמוני אנו נחוש קשר עמוק עם האדמה ועם צורות החיים בטבע. אנו נרגיש מלאי חיים ומלאי עניין, נחוש יציבות, סיפוק, וכוח פנימי גדול. אנו נרגיש כי אנו מסוגלים לקבל החלטות ולבצען, נרגיש את עצמנו אנרגטיים, בעלי יכולת הבחנה ובעלי מיניות בריאה. 
כאשר צ'אקרת הבסיס אינה מאוזנת/חסומה דבר זה יתבטא בהתמקדות בלתי פרופורציונאלית בצרכים ההישרדותיים והחומריים שלנו. חוסר איזון זה עלול להתבטא בהפקרות מינית ובחוסר איזון מיני. כמו-כן אנו עלולים להרגיש כי איננו מסוגלים לתת או לקבל בחופשיות, הן בעניינים חומריים, והן בעניינים רגשיים. אנו עלולים לנסות לכפות על אחרים את רצונותינו ואת דעותינו, ולחוש זעם וכעס כאשר רצונותינו אינם מתמלאים. אנו עלולים לחוש כי אנו בעלי כוח סבל והתמדה מועטים ביותר, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. אנו עשויים לחוש חוסר בטחון, לדאוג ללא הרף, לחלום בהקיץ באופן מוגזם, לרחף ולהיות בלתי מקורקעים לאדמה. אנו נחוש עצמנו חסרי יציבות וההתמודדות עם דרישות החיים הפשוטות והיום יומיות עלולים להיות קשים ומטרידים


 הצ'אקרה השנייה - צ'אקרת המין והיצירה - שוודהיסטנה.

∞ מיקום הצ'אקרה: שתי אצבעות מתחת לטבור. 
∞ צבע: כתום 
∞ צבע משלים: כחול. 
∞ מילות מפתח: בטחון, כנות, עוצמה פנימית, תחושת האחר, יצירתיות, שינוי ומיניות. 
∞ עקרונות בסיסים: שמחת חיים. 
∞ היבט פנימי: רגשות ומיין. 

צ'אקרת המין והיצירה היא היכל הרגשות הבלתי מסוננים שלנו, שם שוכנות להם אנרגיות המין והיצירתיות. היא מסמלת שינוי ואינדיבידואליות דרך הבנת ייחודו של האחר. 
צ'אקרת המין היא מרכז המיניות, ההנאה ממין, בשונה מצ'אקרת הבסיס, הממונה על היצר המיני בלבד, צ'אקרת המין ממונה על המובן הרחב יותר של המיניות ועל האופן בו אנו רואים את מיניותנו ולאופן בו אנו מקבלים את עצמנו, על המודעות כלפי המיניות, וכלפי הבחירה המינית ומסת הרגשות המקושרות למין. בצ'אקרת המין קיימת היכולת להפוך וליצור, קיימת גם היכולת לשנות ולהשתנות, קיימת בה הסקרנות, ההרפתקנות והחדשנות. הצ'אקרה השנייה מזרימה את היכולות והעוצמות הפנימיות שלנו כלפי חוץ. משמעותה של העוצמה הפנימית שלנו, היא היכולת לבטא את עצמנו ללא חשש כיצד תגיב הסביבה, אלא להשתמש בכישרונותינו ללא פחד. 
במצבי איזון נמצא גיוון, התחדשות, כישרונות, גיוון, סקרנות, חופש, עצמאות, קליטה מהירה, שפע (שמעבר להישרדות), קשר טוב עם ילדים, שמחת חיים וחיוניות. כאשר הצ'אקרה "מוזנת" האדם יחוש כחלק פעיל בעיצוב סביבתו וישאף לפעול בתוכה מתוך רצון להביא שיפור, שלום ואחווה. 
כאשר הצ'אקרה אינה מאוזנת עשוי להיווצר מצב של חוסר אכפתיות כלפי אחרים, מתוך התרכזות בעצמי או מצב של תלותיות, ואף מערכות יחסים סימביוטיות. כאשר האדם אינו יודע היכן הוא נגמר והיכן מתחיל האחר. מצבי חוסר איזון בצ'אקרה עשויים להחליש את עמידתו של האדם על שלו, על יכולתו לדבוק בדרכיו האישיות. כאשר הצ'אקרה אינה מאוזנת אנו נחווה תחושה של חוסר בטחון לגביי המיניות שלנו, מצב זה יגרום לנו להדחיק את תחושותינו ולראות בהן בלתי טבעיות ואפילו מזיקות ולפגום בתפיסותנו העצמית ובהערכתנו. אנו נחווה בחוסר יצירתיות, "עייפות" מהחיים, חוסר תשוקה, בין אם תהיה זו תשוקה מינית או תשוקה למימוש עצמי או יצירתי ולריקנות מתמדת. אנו נחוש בקרירות מינית, בקרירות כלפי המין השני או בחוסר חברותיות ובבדידות מתמשכת.


הצ'אקרה השלישית-  צ'אקרת מקלעת השמש – 
סולאר פלאקסוס - מניפורה.

∞ מיקום הצ'אקרה: מתחת הסרעפת (עצם הסטרנום). 
∞ צבע: צהוב. 
∞ צבע משלים: סגול. 
∞ מילות מפתח: כוח רצון, סיבה, הגיון, עשייה, התמדה, הכרת העצמי (אגו). 
∞ עקרונות בסיסים: עיצוב האישיות. 
∞ היבט פנימי: רצון.

הצ'אקרה השלישית היא מרכז הכוח האישי שלנו. מתוך מרכז זה אנו יוצרים קשר פעיל עם שאר בני האדם ועם העולם הגשמי. צא'קרה זו אחראית על ההתפתחות האישית שלנו. דרכה  אנו מכוונים את ההשפעה שלנו על הסביבה, את העוצמה ואת האינטלקט שלנו במובן המעשי. היא  מכוונת אותנו להכרה ולמעמד חברתי, להשגיות ולהגשמת המטרות והשאיפות. דרך הצ'אקרה השלישית אנו מבטאים את הרצונות והתשוקות של הצ'אקרות הנמוכות (השורש והמין). קבלת הרגשות, תשוקות, הרצונות ומיזוגם מסייעים לצ'אקרה השלישית להתפתח ולהתאזן. 
כאשר הצ'אקרה השלישית "זורמת", הרמונית, אנו נחוש שלווה והרמוניה פנימית. אנו נהיה מסוגלים להכיל את רגשותינו ולהתמודד איתם ועם רצונותינו וציפיותינו מהחיים. אנו נראה ברגשות שלנו חלק חשוב וחיוני להתפתחות שלנו ונדע לקבלן באופן חיובי. אנו נחוש שלמים עם עצמנו, עם תפקידנו בחיים, ועם הסביבה. אנו נהיה מסוגלים לכבד את אופיים ורגשותיהם של האחר, אנו נרגיש אנרגטיים, פעילים, אסרטיביים, עצמאים וסובלניים. 
חוסר איזון בצ'אקרה השלישית יתבטא ברצון עז לשלוט בעולמנו הפנימי ובעולמנו החיצוני, האגו יהיה בלתי מאוזן, הצורך בכבוד ובהכרה חברתית יהיה קיצוני עד כדי פגיעה באחר לשם השגת מעמד. כאשר הצ'אקרה אינה מאוזנת עלולים לבוא לידי ביטוי מצבים של מניפולטיביות, שחצנות, שתלטנות ושימוש בלתי הוגן בכוח. אנו נרגיש חסרי סיפוק ושהעולם מלא מכשולים בלתי ניתנים למעבר עד כי מוטב לוותר ולא לנסות להגשים את שאיפותינו. נחוש לחץ, חוסר בטחון ועצבנות, מלאי חששות, בעלי חוסר יכולת להתמודד עם מצבים קשים, נחוש חסרי יכולת להתמודד עם שינוים וחוויות חדשות, ונעדיף  להסתגר ולא להתמודד ולהתגבר על מכשולים שונים.


 הצ'אקרה הרביעית -  צ'אקרת הלב - אנאהאטה 
∞ מיקום הצ'אקרה: מקביל ללב במרכז הגוף. 
∞ צבע: ירוק/ורוד.


∞ צבע משלים:מג'נטה. 
∞ מילות מפתח: רגש, חמלה, רכות, איזון, אהבה. 
∞ עקרונות בסיסים: מסירות. 
∞ היבט פנימי: אהבה.

צ'אקרת הלב היא הצ'אקרה המקשרת בין שלושת הצ'אקרות התחתונות לשלושת העליוניות. מתוך כך היא מהווה את ליבה של מערכת הצ'אקרות כולה, היא המחברת בין האדמה לרוח. צ'אקרת הלב היא מרכז האהבה, היא היכולת לגלות אכפתיות כלפי האחר, הנתינה, והמסירות, מתוך כך גם יכולת הריפוי וההילינג. מ'צאקרת הלב אנו מכוונים את היכולת שלנו לנתינה, להעניק ולקבל אהבה ללא תנאים, ללא אגו או אינטרס. 
כאשר הצ'אקרה נמצאת במלוא פתיחותה אין לנו את הצורך "לשמור" את האהבה שלנו מתוך ידיעה כי היא אינה יכולה ללכת לאיבוד. כאשר צ'אקרת הלב מאוזנת משפיע הדבר לטובה על שאר הצ'אקרות, תוך שהיא מסייעת לאדם להפוך לערוץ מקבל ומזרים של אהבה אלוהית, ובכך מעניקה לאדם כוח אהבה אדיר הזורם בשפע, באופן מודע או בלתי מודע על הסובבים אותו. מצב זה יוצר אדם שנעים ורצוי להיות בקרבתו, שכן נכחותו מרגיעה, מנחמת ותומכת. סביב אותו אדם האנשים מרגישים חופשיים, לא נתונים לביקורת ומסוגלים לפתוח את ליבם בקלות. 
כאשר היא אינה מאוזנת אנו חווים את פחדי הנטישה, את פחד אובדן האהבה ואת צער הדחייה. בלי האהבה וההערכה העצמית שלנו יהיה לנו קשה לקבל את האחר בשלמות.   כאשר צ'אקרת הלב אינה מאוזנת זה יתבטא ביכולת הקבלה והנתינה של האדם, האדם יחוש צורך בנתינה ומאחר והוא אינו יודע לקבל אהבה הוא יחוש תשוש פיזית, נפשית ורוחנית. האדם יחוש אי נוחות מול גילויי חיבה שונים ויעדיף להגדיר את עצמו כאחד שלא זקוק לאחרים כיוון שתמיכה, סיוע וקבלת חיבה מתפרשים על ידו כחולשה. מצב זה יוביל את האדם אל התחושה כי הוא אינו ראוי לאהבה ולכן מבחינה אנרגטית הוא גם לא "ימשוך" אליו אהבה ברובד האנרגטי.    

הצ'אקרה החמישית - צ'אקרת הגרון – וישאדהא.

∞ מיקום הצ'אקרה: גרון. 
∞ צבע: כחול. 
∞ צבע משלים:  אדום. 
∞ מילות מפתח: תקשורת, ביטוי, אחריות, אמת אוניברסלית, אמונה. 
∞ עקרונות בסיסים: הזנה, תהודת היקום. 
∞ היבט פנימי: תקשורת וכוח רצון.

צ'אקת הגרון היא מרכז התקשורת, ההשראה וההתבטאות האנושית. צ'אקרת הגרון מייצגת את הדימוי העצמי שלנו, והיא מגשרת בין המחשבות, הרגשות, הדחפים שלנו והתגובות שלנו. צ'אקרת הגרון מספקת לנו את היכולת להתבטא באופן מודע וברור דרך הקול, היצירה, הדיבור והכתיבה. אנו מבטאים את הצחוק, הבכי, את רגשות השמחה, ההומור ואהבה. היא אחראית על ביטוי האמת הפנימית, ביטוי הכישרונות, ביטוי של רעיונות חדשים והעברת ידע. משמעותה צ'אקרת הגרון ממונה על הדימוי העצמי שלנו, היא מבטאת את מה שאנו סבורים שהננו. צ'אקרת הגרון היא הראשונה מבין שלושת הצ'אקרות הגבוהות ומתוך כך מהווה חיבור אל ה"אני" הגבוה, אל הנשמה ואל הרוח. לצ'אקרת הגרון ישנם שני רובדי ביטוי, הרובד הנמוך של הצ'אקרה מבטא את הרצון להשיג סיפוק דרך ביטויי הכישורים, הרצונות, הרגשות הדעות וכו'. ברובד הגבוה יותר, הביטוי מקושר אל איכויותיו הרוחניות של האדם. צ'אקרת הגרון מעוררת בנו את חוש האחריות כלפי  ההתפתחות העצמית וכלפי החיים האישים. 
כאשר צ'אקרת הגרון מאוזנת, האדם יהיה מסוגל לבטא את מחשבותיו, רצונותיו, דעותיו ואת הידע הפנימי שלו בצורה ברורה. האדם יהיה בעל יכולת לבטא את אישיותו בכל תחום- בלימודים, בעבודה בחברה, בחיק המשפחה. במצב מאוזן, האדם יחוש בטחון עצמי, והוא אינו יחשוש לחשוף את חולשותיו בפני האחר, הוא החלטי ומודע לעצמו, ומסוגל להכיר בחולשותיו ובכישוריו ובאיכויותיו. האדם יהיה בעל יושר פנימי ויושר כלפי הזולת. צ'אקרת גרון פתוחה גורמת לאדם לחוש את שמחת הביטוי, האדם יהיה בעל בטחון ואמונה עמוקה, מאחר והיא מחברת אותנו אל הידע הקוסמי ואל ההבנה שהדברים רחוקים מלהיות רק מה שנראה "על-פני השטח", בחומר ובגשמיות. 
צ'אקרת גרון לא מאוזנת תתבטא ב: קושי בביטוי עצמי, בחוסר הקשבה לגוף, ולצרכיו הטבעיים שלו. חוסר איזון בין הרגש למחשבה, ואי ביטוי נכון ואמיתי לרגשות ולתחושות ולרצונות שעולות בו מבפנים. האדם יימצא את עצמו מתקשה לומר לאדם מולו את אשר הוא מרגיש ורוצה, מתוך פחד הדחייה. בשל הקושי לבטא רגשות, האדם עלול להפוך למריר, או לסבול מהתפרצויות רגשיות. חוסר איזון בצ'אקרת הגרון יוביל את האדם לחוסר בטחון עצמי, לדימוי עצמי נמוך ולביקורתיות עצמית מתמדת. כאשר הצ'אקרה חסומה, האדם יימנע מלקחת אחריות על עצמו ועל הסובבים אותו, ויחוש דחייה ורצון "לברוח" כאשר מטילים עליו תפקיד מסוים. בניגוד לפחד הביטוי, חוסר איזון מעיד גם על פטפטנות ייתר, והצורך להשמיע 
ולהישמע הוא חזק אצל אותו אדם, מאחר ובדרך זו הוא "דורש" תשומת לב. 


הצ'אקרה השישית - צ'אקרת העין השלישית - אג'נה . 
∞ מיקום הצא'קרה: במרכז המצח 
∞ צבע: אינדיגו, סגול. 
∞ צבע משלים: צהוב. 
∞ מילות מפתח: השראה, רוחניות, מודעות, שלמות. 
∞ עקרונות בסיסיים: מודעות קיומית. 
∞ היבט פנימי: תקשורת על חושית.

הצ'אקרה השישית היא הצ'אקרה המחברת את האדם אל האינטואיציה, אל תת-המודע. היא אחראית לאיזון בין האינטואיציה, הרגש והמיסטיקה, לבין ההיגיון והלוגיקה. היא מעוררת רצון להרמוניה הוליסטית של הגוף, השכל, הרגש, הנשמה והרוח. צ'אקרת העין השלישית מחברת אותנו אל היצירה ואל ההשראה. ומתוכה אנו מסוגלים לראות כיצד אנו יוצרים את המציאות שלנו.  
במצב מאוזן תתבטא צ'אקרת העין השלישית ביכולת שכלית ואינטלקטואלית טובה, ביכולת פילוסופית-רוחנית, יכולת שאינה רק שכלית-הגיונית ורציונאלית, אלא גם אינטואיטיבית על כל רבדיה. האדם יחוש קשר וחיבור בין עולם החומר והרוח ויהיה בעל דמיון מפותח. כאשר הצ'אקרה מאוזנת החיים הופכים לחוויה מופלאה מעניינת ומאתגרת שאין בה רגע דל. 
כאשר הצ'אקרה אינה מאוזנת נמצא נטייה להתמכרות, מחשבות אובדניות, ריבוי מחשבות, טורדניות מנטאלית, בלבול, חוסר מציאותיות ואשליה, סודיות, חוסר ישירות או יושר, בדידות, מופנמות, אמונה עיוורת או קיצונית, נוסטלגיות וקושי לשחרר עבר או לעבד אבל/כאב, או לחילופין חוסר ביטחון באינטואיציה הפנימית, העדר מימוש לאור תובנות פנימיות, חוסר למידה והפנמה של שיעורי חיים חוזרים, ביקורת ושיפוטיות. 

הצ'אקרה השביעית- צ'אקרת הכתר – סאסהרטה. 
∞ מיקום הצ'אקרה: כיפת הגולגולת. 
∞ צבע: סגול, לבן, זהב. 
∞ מילות מפתח: רוחניות ותבונה. 
∞ עקרונות בסיסים: מהות טהורה. 
∞ היבט פנימי: רוחניות ואין-סוף.

צ'אקרת הכתר היא מרכז השלמות האנושית, היא מהווה מאגר מידע שאיו לו גבולות, וגיל התפתחותה הוא אין סופי. דרך צ'אקרת הכתר אנו מאפשרים לאור ולאהבה הקוסמית לחדור דרכנו ולהאיר את גופנו, נפשנו ורוחנו באור של ריפוי, ואהבה. האור- האנרגיה הנכנסים דרך צ'אקרת הכתר ממלאים את שאר הצ'אקרות באנרגיה ומחברים אותם אל הערוץ הקוסמי האין-סופי. צ'אקרת הכתר מסמלת הארה והיא המחברת אותנו אל הרבדים הגבוהים ביותר של מודעות ורוחניות, והיא המחברת אותנו אל המידע האלוהי. מתוך צ'אקרת הכתר אנו לומדים לקבל את עצמנו בשלמות כחלק אנרגטי ובלתי נפרד מהיקום. 
כאשר צ'אקרת הכתר תהיה באיזון אנו נחוש מיקוד, נהיה בעלי יוזמה וחשיבה מהירה, נהיה אסרטיביים ובעלי חשיבה חדה, אנו נפעל להשגת מטרות ומימושן, אישיותנו תהיה ברורה וייחודית, נפעל כמנהיגים ( ולא מתוך הצורך לשלוט ), גבולותינו יהיו מאוזנים לסביבה ונראה את השלם, האחד, מעבר לצרכינו האישיים. 
כאשר צ'אקרת הכתר אינה מאוזנת האדם יחוש חסר ייעוד, מבולבל, לא שלם עם עצמו,  לא רגוע באופן בסיסי, מלא בשאלות שאינו יודע כיצד לקבל תשובה עליהן. האדם עשוי להיות משועמם מהחיים, וחסר הרמוניה עם החיים ועם הסובב אותו, האדם יחוש חוסר בטחון בעצמו וביקום, האדם יחוש כי החיים פועלים לרעתו, ולא יוכל להבין את המשמעות הגבוהה של החיים על כדור הארץ וכי זה בחירה שלנו והתנסות בה אנו בחרנו בחיים אלו.


אם הגעתם לשורות אלו אחרי שקראתם את כל המאמר – אשרכם! וגם אם הגעתם הנה אחרי מסע דילוגים כזה או אחר, גם טוב. עשיתם את אשר ייטב לכם. כך או כך מצוי בידיכם מידע נוסף אשר יכול לסייע לכם להגיע אל מקום טוב יותר בחייכם. כאשר תחושו בחוסר איזון כלשהו תוכלו תמיד לחזור את הכתוב ולהיעזר בו על מנת למצוא את מקום ה"תקיעות" ולדעת לאן להזרים אנרגיה, מה לשנות, או לחילופין איזה צבע בחייכם לחזק.

אני מאחלת לכולם חיים, צבעוניים ומאוזנים,
אהבה גדולה, 
קלריסה

 

     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il