• Wix Facebook page
 • Wix Facebook page
     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il

 

דברים בשליטתי ולא בשליטתי / מאת קלריסה טייטל

 

רוב בני האדם חשים בטחון ככל שמידת הוודאות בחייהם עולה, גם במחיר של הוצאה העניין מהחיים כאשר הכל ידוע מראש. מצד שני, חוסר וודאות לעיתים מפחיד ומשתק, שכן הכי נוח להתהלך בחיים כאשר סופו של הסיפור ידוע מראש.

היה ממש נחמד אילו כל הידע והשליטה היה ברשותנו, לא? תארי לעצמך איזה עולם נפלא היה, אילו רק יכולת לבחור את מזג האוויר הנוח לך. את הדרך בה אנשים סביבך יתנהגו. היית יכולה לתכנן כל דבר בדייקנות, הכל היה קורה בזמן ובמקום שנוחים לך. הכל מוכן וידוע מראש.

וודי אלן אמר פעם: "אם את רוצה שאלוהים יצחק, ספרי לו על התוכניות שלך". בחיים המצב שונה, ואולי טוב שכך. את יכולה להיות מספר אחד בתכנון תכניות עד הפרט הקטן ביותר. בסוף קורה מה שקורה, לא בהכרח בהלימה עם התכנון, מה שמוציא את השליטה שלנו מהעניין.

  בן הזוג לא רוצה לדבר על זה כשצריך לקבל החלטה משותפת, המנהל מסרב להעלות את שכרך בתקופה של הוצאות גדולות, נוצר פקק בכביש בדרך לפגישה חשובה, יורד גשם בדיוק כשתלית כביסה לייבוש בחוץ. אין סוף תרחישים סביבנו שאינם תלויים באנו אשר מגדילים את אזור אי הוודאות שבו אנו חיים. האם נסיבות שאינן תלויות בך, ימנעו ממך בהכרח להשיג את מטרותייך? האם את יכולה לנהל את חייך בכל מצב, למרות שלא הכל תלוי בך?

 יש דרך אחת ויחידה לנהל משהו, והיא לקחת עליו 100 אחוז אחריות. לעשות את כל מה שביכולתנו בכל רגע נתון בהקשר המתאים כדי לוודא שתושג המטרה. החדשות הטובות הן שתמיד ניתן לקחת 100 אחוז אחריות, גם על אירועים ונסיבות שאינם בשליטתנו.

איך הופכים את השליטה במשהו שלא בשליטתנו למשהו שכן בשליטה שלנו?

לקחת 100 אחוז אחריות = לקחת 100 אחוז שליטה

ואיך לוקחים אחריות על נסיבות שאינן תלויות בנו?

 

יש אנשים שמונעים מהצורך בשינוי, צמיחה וגדילה והפעולות בחייהם מונעות מכך. יש אנשים אשר מתנגדים לשינויים וגם הם פועלים בחייהם בהתאם.

לא משנה לאיזו קטגוריה אנחנו משתייכות, בכולנו יש גם וגם. גם את הצורך לשנות ולגדול ולהתקדם וגם לא פעם מתעורר בנו הפחד משנוי קרב ובלתי נמנע.

יש משהו מאוד בטוח בלפעול שוב ושוב באותו אזור נוחות מוכר וידוע גם אם לא ממש טוב לנו שם.

אלברט איינשטיין אמר: "אם אתה עושה שוב ושוב את אותן הפעולות ומצפה לקבל תוצאות שונות אתה כנראה לא שפוי..."

אם נמשיך לעשות שוב ושוב את אותן פעולות, נקבל שוב ושוב את אותן תוצאות. שיפור דורש שינוי, ושינוי דורש יציאה מאזור הנוחות.                         

 זו תמצית המילכוד:

חוסר הוודאות מפחיד ולעיתים אף משתק, אך אנו חיים בציר זמן שהדבר היחיד הוודאי בעתיד הוא חוסר הוודאות. כיצד יוצרים תחושת וודאות, בעולם של חוסר ודאות? האם לא היית רוצה לחיות בעולם, בו הכל יהיה בדיוק כפי שאת רוצה? מזג האוויר יהיה מושלם. חשבון הבנק שלך תמיד בפלוס. שבריאותך תהיה תמיד טובה, והמקרר יהיה מלא תמיד בכל המטעמים שאת אוהבת.

מן הסתם זה לא בהכרח קורה בדיוק כמו שתכננו. אך למזלנו יש שני סוגים של בשורות:

הבשורות הרעות הן שתמיד יהיו גורמים שאינם תלויים בנו. הדברים פשוט קורים והם לא בשליטתנו. הבשורות הטובות הן שיש מה לעשות. אנחנו לא חייבות להיות קורבנות של הנסיבות המשתנות.

 

תרגיל חקר לשליטה ואחריות על ארועים:

 

 • כתבי אירוע שמוציא אותך מאיזון ולא ידוע לך כיצד להתנהל בו מאחר ויש לך תחושה שאיבדת שליטה.

 • כתבי את הנסיבות בטבלה הבאה:  (בכתב, כן כן, בכתב על נייר או מחשב, יש לזה חשיבות גדולה)
   

 דברים שאינם בשליטתי בהקשר של האירוע              דברים שבשליטתי בהקשר של האירוע

1.

2.

3.

4.

5.

6.

 

(דוגמאות לדברים בשליטתי: שעת יציאה, אנשים לפגוש, תאריך, מקום, גבולות וכו'

דוגמא לדברים לא בשליטתי: פעולות/תגובות של אנשים אחרי באירוע, מזג אויר, בלת"מים)

 

אחרי שערכנו את הטבלה בצורה ברורה, ובדקנו שאכן ההגדרות במקום הנכון של הטבלה, שוב מוגשות לנו חדשות נפלאות ונפלאות פחות...

החדשות הנפלאות פחות הן שאין אנו יכולות לשלוט בדברים אשר אינם בשליטתנו (אני חייבת לסייג כאן ולומר כי זו הצהרה כוללנית משום שיש טכניקות שיכולות להגדיל לנו את השליטה בדברים מסויימים אשר עד כה נחשבו כלא ברי שליטה מבחינתנו. את זה ניתן ללמוד בקורסי NLP מתקדמים)

בהנחה שאין אנו יכולים לשלוט בדברים מסויימים, כל מה שאנחנו צריכות לעשות זה לקבל את העובדה הזו אחת ולתמיד וסוף סוף להרפות שם. זה עדיף על פני לנסות שוב ושוב לקחת שם שליטה. זה מפנה לנו אנרגיה יקרה ומשאבים אישיים על מנת לעסוק במה שכן ניתן לשינוי.

החדשות הנפלאות באמת הן שיש לנו דרך לשלוט גם בדברים שלא בשליטתנו.

 

הדרך היא לקחת אחריות על התגובה שלנו לאירועים שאינם תלויים בנו.

זהו המקום היחיד שיש לנו עליו שליטה במאה אחוז – התגובה שלנו!

 

כשאת נכנסת הביתה אחרי יום עבודה, היית רוצה אולי שהבן שלך ירוץ אליך ויחבק אותך. אך במקום זאת הוא שקוע בתוכנית הטלוויזיה. מה שיקבע את המשך יחסך עם הילד, זו לא ההתנהגות שלו, אלא התגובה שלך להתנהגות שלו. ההתנהגות של הילד, צורת הנהיגה של הנהגים בכביש, העלייה או הירידה בשער הדולר, כל אלה אינם בשליטתנו. התגובה שלנו, כן.

 

יש לתת את הדעת לדבר הבא: התגובה שלנו, במקרים רבים, היא אוטומטית וטוב שכך. אוי לנו אם היינו צריכים לחשוב לפני כל פעולה שאנחנו מבצעים. עלינו להודות על כך שחלק מהתגובות שלנו הן אוטומטיות. לא הייתי רוצה לחשוב בכל בוקר, מה צריך לעשות כדי להתארגן. כאשר חפץ כלשהו יתעופף לעברי חלילה,  עדיף שהתגובה שלי תהיה אוטומטית. הבעיה שתגובה אוטומטית גורמת לי לחזור שוב ושוב  על אותן פעולות, ולקבל שוב ושוב את אותן תוצאות.  התגובה האוטומטית גם משאירה אותי, במקרים רבים, עם הכעס והרוגז, מאחר שבעצם לא אני בחרתי לפעול כך, אלא מנגנון אוטומטי הוא שהפעיל אותי. לעיתים קרובות האדם אשר אנחנו כועסים עליו, כלל לא מודע לכעסנו מה שהופך את הסיפור לאבסורד באמת. אנחנו מתפלשים בתוך הרגשות השליליים שלנו להנאתנו/סבלנו הרב. בקיצור, כל זמן שמשהו מונע ממני לקחת 100 אחוז אחריות, אני עדיין, במידה מסוימת, קורבן של הסביבה והנסיבות.  כאשר אני בוחרת לקחת אחריות מלאה ושליטה מלאה על התגובה שלי לאירועים, נפתחות בפניי אפשרויות חדשות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הגירוי אינו בהכרח בשליטתך, אבל את הפרשנות שאת נותנת  למה שקרה, את יכול לבחור. הפרשנות שבחרת תעלה בך תחושות, שיולידו את הפעולה, שתביא לתוצאה. מסקנה:  התגובה שלי היא בשליטתי, ולכן הכל בשליטתי.

הערה: בשליטתי – לא במובן שליטה על סביבתי ועל אחרים, אלא באחריותי, בתחום בו שום דבר אינו יכול למנוע ממני לקחת 100 אחוז אחריות.   

 

נקודות מפתח חשובות:

 1. לבני האדם, להבדיל מיצורים אחרים, ניתנה היכולת לבחור את התגובה שלהם.

 2. התגובות האוטומטיות הן מצוינות במצבים בהם הן משרתות אותנו.

 3. ניתן בכל רגע לשנות את התגובות האוטומטיות כאשר הן הפסיקו לשרת אותנו

 4. כל אחד יכול לקחת 100 אחוז אחריות על כל דבר.

 5. מה שקובע מה יקרה בעתיד, זה לא מה שקרה בעבר, אלא התגובה שלך למה שקרה.

 6. הדרך היחידה לנהל משהו, היא לקחת עליו 100 אחוז אחריות

 7. לקיחת אחריות מוציאה אותנו ממצב קורבני פאסיבי למצב אקטיבי מקדם

 

אהבה גדולה, 
קלריסה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il