• Wix Facebook page
  • Wix Facebook page
     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il

 

"זמן חירותנו..." / (מה בין פסח לבין צמיחה אישית) מאמר לפסח 

 

בזמן שבחוץ מתנהל לו מזג האוויר בהפכפכות מה, בין מעוננות חלקית לבין רוחות מזרחיות, מזדחל לו האביב ומביא עימו, כבכל שנה, את חג הפסח. 
מקור החג הוא במקרא, הראשון מבין שלושת הרגלים, הנחגג לזכר יציאת בני ישראל ממצרים. לחג זה מצוות רבות שביניהן: לאכול מצה (איסור אכילת חמץ), לספר ביציאת מצרים ולשבת מסובין סביב שולחן מלא כל טוב בהרמוניה עם כל קרובי המשפחה. 
בתוך שלל המנהגים נמצא ממש בקלות שני סממני חג יפים במיוחד: האחדות והחירות. 
סממן האחדות: חג הפסח ניכר באופיו המשפחתי על כל היבטיו. כחודש לפני המועד מתנהלות להן שיחות טלפון לאורכה ולרוחבה של המדינה ונרקמות להן תוכניות אירוח המבוססות על התחשבנויות משנים קודמות. תור מי לארח, תור מי להתארח ומי יזכה, גם השנה, בתואר המתחמק הנצחי... בסופו של דבר, מתכנסת לה חבורה גדולה כקטנה. משפחה, חברים וכל מי שאין לו עם מי להסב, מסובין באחדות שלא נראה עוד כמותה לאורך כל השנה, לספר את סיפור יציאת מצרים. ערב זה מבטא את האחדות הקיומית של העם היהודי, ואת שורש הערבות ההדדית שלו: "כל ישראל ערבים זה לזה". 
סממן החירות: בהנהגתו של משה רבנו יצא עם ישראל לחרות מקפת. הפכנו מעבדים הכפופים למרותם של מעבידים מצריים לעם חופשי ובכך קיבלנו את חירותנו הפיזית. באותה המידה, השתחררנו מ"עם לועז" - ממשועבדים רוחנית ותרבותית והפכנו לבני חורין בעלי אפשרות להיות נאמנים לצו לבנו ולעולם האמונות שלנו – "להיות עם חופשי בארצנו".

בכל חג ומועד אנו מכוונים לחשוב ולהתמקד בסוגיות שונות שנובעות ממקרה שקרה בימים ההם ובזמן הזה. אחת מהסוגיות הקשורות לחג זה משכה במיוחד את תשומת ליבי, משום שבבואי לקשור את חג הפסח לענייני הרוח (ולאו דווקא לרוח המזרחית הנושבת עכשיו), בלטה בצעקתה, בקול דממה דקה, סוגית חירות. 
בליל הסדר חייב "כל יהודי לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים", כלומר, על פי המסורת, עלינו לעבור תהליך של יציאה לחופשי ולבחון לעומק את השחרור מגורמים המעכבים אותנו. וכאן המקום לשאלות:

 

  • האם יש באפשרותנו באמת ובתמים לצלוח את המשימה ולהיות חופשיים? 

  • האם אנחנו באמת יכולים להיות בחופש? (להבדיל אלף הבדלות מחופשה).

 

התשובה לשאלות אלו אינה פשוטה כלל וכלל. על מנת להיות מסוגלים לענות עליה עלינו בראש ובראשונה להגדיר לעצמנו -  מהו חופש ומהי חירות? 
מהותו של החופש הוא בעצם חופש הבחירה. נבראנו כיצורים בעלי חופש בחירה וחופש לקבל החלטות. מהותה של  העבדות, לעומת זאת, היא העיסוק ב"עצמי". זה המקום לבדוק- 

 

  • אילו שיקולים עומדים מאחורי מערכת קבלת ההחלטות שלנו? 

  • האם אנחנו אדונים לעצמנו או שאנו משועבדים לקולות חיצוניים?

 

רובנו  עסוקים באופן מתמשך ובלתי פוסק בהגדרת הכישלונות וההצלחות שלנו , במה שחושבים עלינו ובהשוואה מיותרת בינינו לבין אלו הסובבים אותנו. זאת ועוד, אנו עסוקים בלהגדיר את עצמנו על פי כללים חיצוניים לנו ולא על פי האמת הפנימית שלנו. אנו עסוקים בלהכניס את עצמנו לתבניות "נורמטיביות" על מנת לרצות ועל מנת להתאים לכלל. כל אלה לוקחים מאיתנו את המהות הטהורה של החופש. אנו הופכים באחת לעבדים לחרדות שלנו, לפחדים שלנו, לאובססיות ולתחושות רבות המבוססות על חוסר ביטחון. אנו משועבדים לכמות נכבדה של מידות רעות כמו: שנאה, קנאה, צרות עין צבירת ממון, שאיפת התבלטות וכיוצא בהן, וכתוצאה מהעיסוק בהן נגרם  לנו לעיתים כאב לב, דיכאון, כעס והתרגזות. 
אם נהיה לרגע כנים עם עצמנו נגלה כי רובנו איננו כלל וכלל בני חורין. 
אין מדובר בשעבוד פיזי, כפי שמתואר בסיפור העבדות במצרים. לא עומד מעל ראשינו מעביד עם שוט המוכן להצליף בנו בכל רגע ומכל סיבה. העבדות של המאה ה- 21 היא עבדות מנטאלית. בני האדם כיצורים חברתיים כמהים לאהבה, חיבה וחיזוקים חיוביים מהסביבה. ומסתבר, שאנו מוכנים במרבית המקרים, לא להיות אנחנו על מנת לזכות בכל אלו. כל אימת שאנו פועלים מתוך הגדרות לא לנו, אנו נמשיך להיות משועבדים. 
על מנת לחוש את החופש האמיתי, בעיקר בתקופה זו, עלינו לצאת מתוך תכנות חיצוני, עלינו ללמוד להשתחרר ממנו ולהתחיל לפעול ולחשוב בהתבסס על האמת הפנימית שלנו. נדרשת לכך אמונה. לא מדובר כאן באמונה בגורם חיצוני, אלוהים כל יכול שעליו נוח מאוד להפיל את המשימה. אלא מדובר באמונה פנימית באלוהים שבתוכנו. בכל אחד ואחת מאיתנו טמונים כוחות, יכולות וכישורים בעלי תביעת אצבע אישית. מצאו אותם, התחברו אליהם, פעלו מתוכם, התחזקו מהם והפכו לבני חורין.

החופש אינו מושג בבת אחת. זהו תהליך לפעמים ארוך ולפעמים קצר  וברוב  המקרים 
אין סופי. נדרש רק להיכנס למצב תודעתי של חופש -  ((state of mind  -  ולרצות להישאר שם. בתהליך של כניסה פנימה והגדלת המודעות, ניתן להמיר את השעבוד הפנימי  בהכרה בטוב שבנו ומשם לצמוח. ואם נשכיל בתהליך אף להעריך כל פרט, ולו הקטן ביותר בעניין החיים, החופש יכול להוות נווט נפלא במסע.  אם קיים הרצון, ישנה גם היכולת. זה תלוי רק בנו.

חג שמח 
אביב נפלא 
אהבה גדולה 
קלריסה טייטל

     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il