• Wix Facebook page
 • Wix Facebook page
     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il

 

אֵין טוֹב לָאָדָם תַּחַת הַשֶּׁמֶשׁ כִּי אִם לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת וְלִשְׂמוֹחַ (קהלת ח ט"ו)

מה בין פורים לבין צמיחה אישית?
 

   בשמחה רבה ינחת עלינו בקרוב חג הפורים. החג הכי שמח בעיר. מסיכות רעשנים, שירים וריקודים. ילד ילדה איש ואישה נעטה על עצמנו שלל מחלצות תחפושות ומסיכות ונצא אל הרחוב (או לנשף...) לחגוג את נס הפורים.

 

כל ההמולה על שום מה? 

 

  על כי אי שם, בתקופה שאחרי חורבן בית ראשון, באחת מ – 127 מדינות פרס שבירתה שושן, היה הייתה קהילה יהודית גדולה שניצלה בנס גדול מכליה.  סך הכול, מבלי להמעיט בערך התוצאה ומבלי לזלזל בכתובים כמובן, מדובר בסיפור חצרני טיפוסי, שבו הנוכלים והאינטריגות תופסים מקום מרכזי: 

 • המן - נוכל מרכזי 

 • אחשוורוש  - מלך שניתן בקלות להפעיל עליו מניפולציות 

 • אסתר - נערה יהודית מבית טוב שדמותה כצדקת מוטלת בספק. 

 • מרדכי - גיבור שרחוק מאוד מלהיות גיבור לאומי קלאסי כדוגמת יהודה המכבי. 

 

   ארבעת גיבורי הסיפור וסיפור המעשה כולו, הם הבסיס לחגיגות שלנו היום בעת החדשה. על כך הצטברו לאורך השנים  ולרוחב המדינות, מצוות ומנהגים שונים הקשורים לחג:  קריאה במגילת אסתר, משתה ושמחה, משלוח מנות איש לרעהו, מתנות לאביונים, מסכות ותחפושות, אכילת אזני המן, "פורים שפיל", דמי פורים, תהלוכות עדלאידע וכו'. 

 

אז מה מתחבא מאחורי המסיכה?

 

   נעמיק אל מעבר למסך התחפושות, ונחפש אחר הערך הרוחני הנחבא בתוך כל העסק השמח והצבעוני הזה. הפעם נעסוק בשני נושאים שכביכול עוסקים בחג, אך למעשה הם בעלי השלכות לחיינו גם ביומיום:

לבישת מסכות ותחפושות:  בסיפור פורים, על פי המגילה, ישנן נקודות רבות של התחפשות, שינויי פרצופים והעמדת פנים.  וכאן נשאלות השאלות הראשונות הקושרות אותנו עם עולם הרוח:

 

 • האם אנחנו מתחפשים רק בפורים? 

 • האם אנו יכולים בכנות לספור את מספר הפעמים שלבשנו ופשטנו מסכות מעל פנינו? 

 • כמה דמויות אנו מגלמים במשחק חיינו וכמה תפקידים אלו מרחיקים אותנו ממי שאנחנו באמת?
   

    אז מה בעצם עומד מאחורי הרציונאל של העמדות פנים? לרוב אנו משתמשים בתחפושת ובמסכה על מנת להשיג מטרות מסוימות, לרצות את הסובבים אותנו או לזכות בתשומת לב. למשל: ראיון עבודה, מקובלות חברתית, דייט ראשון, יחסים עם החותנת ועוד...עוד רבות לכך הדוגמאות ובוודאי בקוראיכם שורות אלו אתם יכולים להשלים את החסר בדוגמאות משלכם. מניסיוננו ומניסיונם של אחרים אנו למדים כי להיות במצב כוזב, גם אם הוא זמני, זה עניין מעייף למדי. הרי לשקר אין רגלים וברגע קט אחד בלי משים, יכולה המסכה לנשור מעל פנינו ופרצופינו האמיתי יתגלה. בעולם מטורף כשלנו בו התחרות היא שם המשחק, קשה מאוד להטיף לכנות ולאמיתות. אך בכל זאת הרשו לי להתעקש.

ערכו בדיקה עצמית על מנת לגלות עד כמה אתם מתחבאים מאחורי מסכות ועד כמה אתם מתכסים בתחפושות. בשלב הבא בדקו עד כמה הללו נחוצים לכם. האם יתכן מצב שבו אתם יכולים לסמוך על מי שאתם באמת ללא כסות? צאו למסע של גילוי עצמי בו תגלו  (בהנאה..) שהינכם שלמים, יפים ועוצמתיים כפי שאתם. הקרבה אל עצמכם תוריד מעל כתפיכם עול גדול ותביא איתה כמות אין סופית של אושר.

 

שמחה על שום מה?  

   מסיבות, ריקודים, יין וחגיגיות הם חלק ממצוות החג "משנכנס אדר מרבים בשמחה". השמחה מבטאת את ההכרה בטוב וההודיה על הניסים ועל הנפלאות שקרו לנו בימים  ההם בזמן הזה. היא גם תרופה מומלצת על ידי רבים וטובים: 

 

 • הרבי נחמן מברסלב  " עיקר ישוב הדעת הוא על ידי שמחה, כי על ידי השמחה יוכל להנהיג  את המוח כרצונו ולישב דעתו ולחשוב על תכליתו הנצחית.  וצריך לחזק עצמו שיבוא לשמחה בכל מה שאפשר, ולהשתדל ולמצוא  בעצמו איזו נקודה טובה, כדי לבוא לשמחה..."

 • הרמב"ם הרחיק לכת ורשם את השמחה כתרופה למחלות וייאוש "קח שרשר השבת, עיקרי השבת וההודאה ועיקרי השמחה והביטחון, הסר  מהם גרעיני היגון והדאגה, קח פרח רימוני הדעת והתבונה ושרשי  ההמתנה וההסתפקות, ותכתוש הכל במכתשת השפלות ותבשל הכל  בכלי במימי החן והחסד, ותלוש אותם במתק שפתים, ותרמוס הכל במימי  החן והחסד, ותשקה לחולה ממחלת הייאוש שני יעים בכל בוקר ובכל  ערב עם שלושה יעים ממימי ההסברה, ותנקה הכל מפסולת הכעס  והקפדנות, ותערב הכל בתמצית הסבלנות לרצונו יתברך, אדון השבח .  וההודאה והשקהו בכל שבחו של מקום - וינוח החולה וישקוט."

 • דר פאטץ' אדמס, שביקר לאחרונה בישראל, הלא הוא ממשיך תורתו של הרמב"ם בהמצאתו את הליצנות הרפואית. 
   

    מדוע בעצם חשוב כל כך להיות שמח ולא רק בפורים? הצחוק והשמחה תורמים לשיפור מצב הרוח שתורם לשיפור המצב הכללי. בשעת הצחוק המוח משחרר לגוף אנדורפינים שמסייעים להרגעת כאבים ולשיפור מצב הרוח. מחקרים רבים הראו כי באמצעות הצחוק ומצב הרוח הטוב ניתן להגיע לא רק להישגים בתחום הבריאות אלא בכל התחומים כולם. שיטת ה"יוגה צחוק" אף לקחה העניין עוד צעד קדימה באומרה, שהמוח לא מבדיל בין צחוק שנגרם מבדיחה או מגירוי אחר כלשהו לבין צחוק סתם ללא סיבה. זה נכון שלא חסרים לנו מצבים המעיבים על מצב רוחנו וגורמים לנו לעצב ולמצבי רוח ירודים. אין להמעיט בערכם ויחד עם זאת אין להפריז בחשיבותם. מאוד קל לשקוע למצבים כאלה וקשה היא הדרך החוצה מהם. לכן זהו המקום לערוך בדיקה נוספת עם עצמכם: מהי נטית ליבכם השלטת?
 

 • האם אתם נוטים להתעצב יותר מאשר לשמוח?

 • האם השמחה קשה לכם?

 • האם אתם נוטים לכעוס הרבה?

 • האם אתם נוטים לחלות?

 • האם אתם רואים במהלך חייכם יותר קשיים מהקלות? 

 • באילו צבעים תרצו לצבוע את המשך חייכם?
   

   אז... חפשו לכם מקור שמחה אם זה הומור אם זה סתם צחוק או אם זה כל דבר אחר שאתם יודעים שעושה לכם טוב, התחברו אליו ותראו כיצד הדברים מתחילים להשתפר ולהשתנות לטובה!!

לא נותר לנו אלא לאחל לכם אורה שמחה ששון ויקר,  חג פורים שמח, 

אהבה גדולה 

קלריסה ומיכל

 

 

 "וְשִׁבַּחְתִּי אֲנִי אֶת הַשִּׂמְחָה אֲשֶׁר אֵין טוֹב לָאָדָם תַּחַת הַשֶּׁמֶשׁ כִּי אִם לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת וְלִשְׂמוֹחַ וְהוּא יִלְוֶנּוּ בַעֲמָלוֹ יְמֵי חַיָּיו אֲשֶׁר נָתַן לוֹ הָאלוקים תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ" קהלת (ח, ט"ו), 

 

     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il