• Wix Facebook page
  • Wix Facebook page
     052-4790654    |    clarisa@clarisateitel.co.il

 

עת להקשיב מאמר לראש השנה  

 

אני לא יודעת מה איתכם, אך עם התקרבותו של חודש אוגוסט, אני נכנסת לכוננות "החגים". אין זה משנה כלל וכלל מתי בספטמבר יחול ראש השנה, הרי את הטלפונים המשפחתיים אני מתחילה לקבל חודש וחצי קודם. כולם ממהרים לדעת מי מארח, מה יכלול התפריט ואיך נוודא שהפעם נקפיד להכין את הכמויות הנכונות... נוצר אצלי עוגן משמעותי המחבר אותי עם אווירת החג ועם האנרגיות המיוחדות לו. עם הפעלתו של העוגן וההתחברות לאווירת החג, מצאתי עצמי מתבוננת על המתנות הנפלאות שראש השנה מביא עימו. אם נשכיל להרים את הראש מעל לגפילטע פיש בחג הראשון ולעוף הממולא בחג השני, נוכל להרוויח מעט מהמשמעות היותר עמוקה של רוח החג. כמו בכל התחלה, גם בתחילת מניין ימי השנה מבראשית, ניתנת לנו הזדמנות לאפס מונים ולבדוק: האם אנו שבעי רצון? האם אנחנו מאושרים? האם אנחנו אוהבים ונאהבים? האם הדרך בה הלכנו עד כה ממשיכה להתאים לצרכינו המשתנים? האם אנו נושאים עמנו מטענים מיותרים של רגשות? האם בייתנו מלא בחפצים שאין בהם שימוש? לא בכדי מכונה ראש השנה גם בשם החיבה "פסח קטן". זהו עוד חלון הזדמנויות בזמן בו ניתן לבצע עבודות ניקיון בגוף, בנפש ובמרחב המחייה ולהתחיל על נקי את השנה החדשה. אחרי שענינו על כל השאלות, ביררנו את מצבנו האישי והחלטנו אילו צעדים לנקוט לכבוד השנה החדשה, יש מקום גם להרחיב את מעגל ההסתכלות מאיתנו החוצה. אנו נעשה זאת הפעם בעזרתה של המצווה המרכזית בראש השנה הלא היא שמיעת קול שופר. במשך כל החיים אנחנו לא מפסיקים לדבר...(לפחות רוב האנשים שאני מכירה, כולל אותי...) עד שלעיתים מרוב דיבור אנו שוכחים שעיקר עניינו של האדם הוא להקשיב, הקשבה פעילה, הקשבה יוצרת, כזו שמאפשרת לנפש לקלוט עניינים נשגבים ולהפנימם. מתי פעם אחרונה באמת הקשבתם לבן שיחכם? לרוב, בשעה שאנו משוחחים עם משהו, בין עם זו שיחה פנים אל מול פנים, או בין אם זו שיחה באמצעות מכשירים למיניהם, אנו לא נמצאים במצב הקשבה מלא. בעוד בן שיחינו משתף אותנו בסיפורו, מוחנו הקודח עסוק  באופן  טבעי, באחת מהפעולות הבאות: 

1. פשפוש בזיכרון במקרה דומה. 
2. "איפה אני הייתי כשכל זה קרה..." 
3. "מה אני הייתי עושה במקומו..." 
4. "איזה עצה אני יוכל/ה לתת..." 
5. "למי אני יכול/ה לספר את זה הלאה..." 
6. "איזה שעמום הסיפור הזה..." 
7. בודאי יש לכם משפט משלכם להשלים .... 
אם נפשפש שוב במצווה נגלה, כי אין אנו מצווים לתקוע בשופר, אלא רק להקשיב לצלילו. הקשבה אמיתית ומהלב, ללא עיסוקים אחרים תוך כדי השיחה, מאפשרת לנו לשמוע מעבר למילים, להיות לכמה רגעים במקום נקי, נטול משיפוט והבעת דעה. ההקשבה מאפשרת לנו להשקיט את הרעש הבלתי פוסק והפטפטת האינסופית המתרחשים בראשינו בדרך כלל. 
למרות שעל פניו נדמה כי להקשיב זה דבר קל, מתברר כי אין זו משימה פשוטה כלל ועיקר. בהתנסות ראשונה בהקשבה מהסוג הזה נראה הדבר כמנוגד לטבע האנושי ובלתי סביר בעליל, אך ככל שמתרגלים, ניתן להפיק הנאה גדולה מאוד מעוצמת החוויה. תגלו שאתם מסוגלים לשמוע דברים שלא נאמרים, תספגו הבעות פנים וגוף והמשמעות האמיתית של הדברים תחלחל בתוככם. המתנה הגדולה מכולן היא שבאמצעות הקשבה מהלב לילדיכם, לבני הזוג שלכם, לבני המשפחה שלכם, לחבריכם ולשותפכם לעבודה, תוכלו לשפר בעשרות מונים את ההקשבה האמיתית והכנה לעצמכם. 
הקשיבו והיווכחו. 
חג שמח! 
שנה טובה ומבורכת בשפע של כל טוב 
אהבה גדולה 
קלריסה טייטל